czwartek, 28 czerwca 2012

Księstwo Parmy i Piacenzy.

Księstwo Parmy i Piacenzy to historyczne państwo w północnych Włoszech istniejące od 1545 do1859r. Utworzył je w 1545r. papież Paweł III dla swojego syna Piotra Ludwika Farneze. Potomkowie Ludwika Farneze panowali tu przez dwieście lat.

Ostatni z rodu Antoni Farneze nie miał syna a córka Elżbieta poślubiła króla Hiszpanii Filipa V i rządy przejęli Burbonowie, a ściślej syn Filipa i Elżbiety -  Karol III Hiszpański.
Czwarty syn króla Hiszpanii Filip - Książe Parmy - uczynił z Parmy nowoczesne państwo, podporządkował państwu dobra martwej ręki, skonfiskował wiele dóbr nabożnych fundacji pieniężnych polepszając uposażenie proboszczów, zakazał apelacji do trybunałów kościelnych poza granicami Księstwa i zniósł inkwizycję papieską. Zmiany te spowodowały konfikt z Kościołem i papieżem Benedyktem XIV. Państwo konkurowało z duchownymi ekonomicznie i na płaszczyżnie edukacji. Parma i Piacenza były bowiem papieskimi lennami. Napięcie zwiększyło się gdy Du Tillot wygnał  jezuitów i papież wypowiedział wojnę Księstwu, ogłaszając, że władza Burbonów w tym państwie jest bezprawna i okładając następnie Filipa ekskomuniką.
Państwa Burbonów, a więc Francja, Hiszpania, Królestwo Neapolu i Sycylii, Księstwo Parmy i Piaczenzy łączył zawiązany w 1761 r. pakt familijny dlatego Francuzi i Neapolitańczycy zajęli posiadłości papieskie i rządali zniesienia zakonu jezuitów. Papież Klemens XIII nigdy się na te rządania nie zgodził.                             
                          

                                                                    
Książe Ferdynand, którego Tillot(foto) otoczył filozofami ożenił się z Marią Habsdurg. Skupiła ona wokół grupę konserwatystów i doprowadziła do wygnania ministra Du Tillota. Potem Parma zawarła ugodę z papiestwem a działalność reformatorska została wstrzymana.

W 1814 r. władzę w Księstwie przejęła Maria Ludwika Austriaczka, druga żona Napoleona. (foto)
W 1859 r. Księstwo zostało przyłączone do jednoczących się Włoch.
Napisałam trochę takich encyklopedycznych informacji, bo mieszkam między Parmą a Piaczencą, a więc na terenie byłego Księstwa. Zwiedzam zabytki, które zbudowano w czasach jego istnienia np: Pałac Tillota w Parmie i Parco Ducale czy pałacyk Marii Austriaczki w Colorno itd..
We wcześniejszych wiekach, przed 1545 r., ziemie te należały do Księstwa Mediolanu i potężnego rodu Viscontich. 




1 komentarz: