Pod wieloma względami Toskania stanowi esencję wszystkiego co włoskie. Język włoski wykształcił się z dialektu toskańskiego, któremu bezkonkurencyjną pozycję zapewnił Dante, pisząc Boską Komedię w dialekcie swojego rodzinnego miasta - Florencji, oraz pochodzący z Toskanii Petrarka i Boccaccio. Jednak pierwsze miejsce na mapie kulturalnej Włoch zapewnił Toskanii renesans, a osiągnięcia tej epoki w dziedzinie malarstwa, rzeźby czy architektury stanowią nieodzowny element wizyty w Toskanii. Sama nazwa tego okresu jest dziełem Toskańczyka, Georgia Vasariego, który w XVI w. pisał o " odrodzeniu " się sztuki.
Florencja była najbardziej aktywnym ośrodkiem renesansu , a rozwój swój zawdzięcza przede wszystkim patronowi wszechpotęnej dynastii Medyceuszy. W tym niepowtarzalnym skarbcu kościołów, galerii i muzeów znajdziemy dzieła sztuki wszyskich najwybitniejsch artystów - Giotta, Masaccia, Brunelleschiego, Albertiego, Donatella, Botticellego, Leonarda da Vinci oraz Michała Anioła.
Siena, Luka, Piza czy Arezzo to inne toskańskie miasta godne zwiedzenia, każde ma swoje wspaniałości - Piza Krzywą Wieżę, Lukka grupę romańskich kościołów, zaś Arezzo freski.
Na zachód i na południe od Sieny znajdują się dziesiątki miasteczek na wzgórzach, które dla wielu są symbolem regionu, Najbardziej znane jest San Gimignano ze swoimi wieżami i freskami. Montepulciano, Pienza i Cortona są zawsze pełne turystów. Voltera, Massa Marittima czy Pitigliano to mniej znane miejsca, tu najbardziej odczujemy klimat koloryt lokalny.
Nie można pisać o Toskanii i nie wspomnieć o tokańskiej kuchni. To właśnie toskański sposób przyrządzania potraw ze swieżych, lokalnych produktów wysokiej jakości miał ogromny wpływ na całą włoską kuchnię. Klasyczne włoskie antipasti (przystawki) to dania chłopskie:bruschetta to czerstwy chleb zapiekany z oliwą i czosnkiem, crostini to tosty z pastą. Oliwa z oliwek to podstawowy dodatek smakowy uzywany jako dressing do sałatek. tłuszcz do smażenia i przyprawa, którą skrapia się chleb, warzywa oraz zupy i potrawki przed podaniem na stół.
Bardzo popularne są zupy, sycące danie z warzyw, fasoli i kawałków chleba, lub zuppa di farro - gęsta zupa orkiszpwa. W restauracji można spróbować zupy rybnej, z ryb i owoców morza, a najlepsza jest w Livorno, bo tam ją wymyślono.
Mięso przygotowywane jest bez dodatków, często grilowane. Słynna bistecca alla fiorentina, to nic innego tylko kawałek robratu opieczony na grilu lub żeliwnej patelni.
Produkowany z owczego mleka pecorino to najbardziej rozpowszechniona odmiana toskańskiego sera, najsmaczniejszy pochodzi z regonu Chianti.
Toskania to kraina najlepszej oliwy i najlepszego włoskiego wina. Trzy gatunki wina oznaczone są certyfikatem DOGG: Chianti Classico, Brunello di Montalcina i Vino Nobile do Montepulciano. Są to trunki bardzo, bardzo drogie, nie znajdziemy ich w trattori, podaje się je w luksusowych restauracjach. Isnieje wiele rodzajów Chianti ale ogólnie te wina nie są tanie. Toskania słynie także z Vinsanto, słodkiego, mocnego wina deserowego wytwarzanego z suszonych na słońcu winigron.
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńBardzo ładne zdjęcia!
OdpowiedzUsuńDzięki.
UsuńA ja będąć przy cyprysach nie miałam takiego szczęścia do pogody!
OdpowiedzUsuń